A (WC-papír) felhalmozás pszichológiája

Avagy a panic-buying jelenség

Szerző: Scheller Virág, 2020.03.17.

 
1. kép: Pxhere.com

1. kép: Pxhere.com

 

Üres polcok a bevásárlóközpontokban, kígyózó sorok a kasszáknál, púposra pakolt bevásárlókocsik. Emberek több hónapnyi WC-papírral megrakodva sietnek. Manapság szinte lehetetlen nem belefutni ilyen és ehhez hasonló képekbe a világhálón. De vajon miért viselkedünk így? Erre ad magyarázatot a panic-buying jelenség.

Panic-buying

A panic-buying az a jelenség, amikor az emberek a félelem és szorongás hatására kezdenek mérhetetlen vásárlásba. Rengeteg olyan dolgot is megvesznek, amelyre egyáltalán nincs szükségük vagy olyan mennyiségeket vásárolnak, ami teljesen indokolatlan az adott helyzetben. Racionalitást elvesztve halmoznak fel dolgokat, ezzel akár adósságokba és hitelekbe hajszolva magukat. Fontos megemlíteni, hogy ez nem feltétlen tudatos. Sokszor csupán egy hirtelen felindulás áll mögötte.

Ezt a jelenséget először 1962-ben figyelték meg a pszichológusok a kubai rakétaválság során. Ekkor ugyanis az amerikai családok évekre elegendő vizet és tartós élelmiszert halmoztak fel. Azóta a legtöbb katasztrófahelyzetben szintén megjelent a panic-buying.

Félelem a kontrollvesztéstől

Az emberek evolúciósan félnek a betegségektől, az ismeretlentől. Többségük retteg, hogy elveszítik a kontrollt az életük felett (Lucy, 2020). Így nem is meglepő, hogy egy olyan helyzet, mint ami jelenleg is zajlik a világban, az emberek nagy részét szorongással és félelemmel tölti el. Hiszen itt nincs befolyásunk az eseményekre, illetve arra, hogy ki betegszik meg és ki nem. Az ilyen helyzetekben az emberek próbálnak keresni valami kapaszkodót, ahol, ha egy kis ideig is, de vissza tudják szerezni az irányítás érzetet.

 
2. kép: Pxhere.com

2. kép: Pxhere.com

 

Ez is egyfajta megküzdés

Több kutatást is végeztek ebben a témában (Chen és mtsai, 2016) és mindenhol azt az eredményt kapták, hogy a szorongás és a félelem kiválthatja és táplálhatja ezt a fajta felhalmozó vásárlást. A panic-buying fő oka, hogy így próbálunk megküzdeni a kontrollvesztésből fakadó negatív érzésekkel. Ugyanis, ha olyan dolgokat vásárolunk, amelyek hasznosak lehetnek ezekben az időkben, esetleg még bizonyos fokú védelmet is nyújthatnak, úgy érezzük, ismét a kezünkben tartjuk a kontrollt.

Nem elég, ha kezet mosunk?

Habár a legjobb dolog, amit ma tehetünk, hogy figyelünk a megfelelő higiéniára, kezet mosunk, figyelünk hova köhögünk, és nem érünk az arcunkhoz, sokaknak ez túl átlagos megoldás lehet, míg ha elkezdenek költekezni olyan dolgokra, amelyeket hasznosnak gondolnak a jövőben, az sokkal inkább komfort- és biztonságérzetet fog okozni nekik. A pénzköltésen keresztül inkább érezzük magunkat úgy, hogy kezünkbe vettük az irányítást.

 

Ha ők is, akkor én is

A félelem ragadós. Ha mások körülöttünk pánikolni kezdenek, könnyen ránk is átragadhat (Yap, 2020).

Mi hiába nem kezdtünk el nagymértékben felhalmozni irracionális mennyiségeket, ha azt látjuk, hogy a környezetünkben mindenki elkezdte felvásárolni a boltok kínálatát. Elkezdünk aggódni, hogy nekünk már nem fog semmi sem maradni. Emiatt pedig mi is vásárlásba kezdünk. Miattunk pedig valaki más fog így tenni. Ezt nevezzük hólabdahatásnak.

Továbbá a mai világban ennek a fokozásában nagy szerepet kapott a minket 0-24-ben tájékoztató social media is.

 

Mit tehetünk, hogy csökkentsük a pánikból adódó felvásárlást:

Fontos, hogy tartsuk szem előtt, mi az, amire valóban szükségünk van. Mi az, ami elegendő nekünk és a családunknak. Gondoljunk arra, hogy másoknak is szükségük van az alapvető élelmiszerekre, tényleg csak annyit vegyünk, amit fel is használunk rövidebb időn belül és ne egyből a világvégére kezdjünk vásárolni! Ha pedig mindenképp késztetést érzünk a vásárlásra, próbáljunk olyanokon is segíteni, akik ezt nem tehetik meg!

Valamint ne feledkezzünk meg a mentális egészségünkről sem: ha valaki ilyen helyzetben nagymértékű szorongást, pánikot él meg bátran forduljon segítségért!

Keresőszavak: panic-buying, coronavirus, fogyasztói pszichológia, szorongás

Források:

  1. Chen, C. Y., Lee, L., & Yap, A. J. (2016). Control Deprivation Motivates Acquisition of Utilitarian Products. Journal of Consumer Research, ucw068. doi:10.1093/jcr/ucw068. (hozzáférve:2020.03.17.)

  2. Lucy, M. (2020). Why are people stockpiling toilet paper? We asked four experts. The Conversation, March 5 2020, https://theconversation.com/why-are-people-stockpiling-toilet- paper-we-asked-four-experts-132975. (hozzáférve:2020.03.17.)

  3. Yap, A.J. (2020). Coronavirus: why people are panic buying loo roll and how to stop it. The Conversation, March 6, 2020, https://theconversation.com/coronavirus-why-people-are-panic- buying-loo-roll-and-how-to-stop-it-133115. (hozzáférve:2020.03.17.)

  4. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/copycats-and-contrarians/202003/toilet-paper-mania (hozzáférve:2020.03.17.)

A képek forrásai:

  1. www.pxhere.com (hozzáférve:2020.03.17.)

  2. www.pxhere.com (hozzáférve:2020.03.17.)