Szenvedély vagy függőség? – A sport kettős arca mentális egészségünk tükrében

Ha megkérdeznénk ismerőseinket, minden bizonnyal mindenki tudna mondani legalább egy pozitívumot a testmozgással kapcsolatban. Ugyanakkor, ahogy mondani szokták, az éremnek két oldala van, így felmerül a kérdés, vajon a sportnak is lehetnek-e negatív hatásai?

#sport #sportolás #testkép #testedzésfüggőség

Az önegyüttérzés ereje a háborús hírekkel való megküzdéssel szemben

Hogyan hatnak ránk a háborúval kapcsolatos hírek és képek? Melyek azok a pszichológiai jelenségek, amelyek ilyenkor elkezdenek működni bennünk? Hogyan tudjuk csökkenteni a létbizonytalanság érzését az önegyüttérzés által?

#háború #PTSD #szorongás #önegyüttérzés

Azt gondolnánk, mindenki egyetért abban, hogy az ADHD ugyanúgy érinti a nőket, mint a férfiakat is, de ez korántsem evidens. Cikkünkben a nőket érintő ADHD jellegzetességeiről beszélünk.

#ADHD #figyelemzavar #hiperaktivitás #nők

Cikkünkben a teljesítményszorongás mumusával ismerkedünk meg és a tudatos jelenlét módszerével.

#teljesítményszorongás #tudatos jelenlét #egyetemi élet

Mindenkinek ismerősek lehetnek az iskolakezdés körüli vegyes érzelmek. Az izgatottság és kíváncsiság mellé sokszor befurakodhat félelem vagy szorongás is.

#iskolai élet #az iskolai zaklatás #bullying #kiégés #tanulók

Vezetők, akik elbűvölik a környezetüket, csodálatot és imádatot keltenek, de valójában csak önmagukkal törődnek. Kik ők valójában? Mi mozgatja őket?

#SötétTriád #vezetés #pszichopátia

„Mindegy, hogy kisfiú vagy kislány, csak egészséges fiam legyen!” – hangzik el számtalanszor a mai napig, még a liberális társadalmak berkein belül is.

#nemiegyenlőtlenség #nemiszocializáció #szerepviszonyok

Mindannyiunk számára ismerős, hogy elkezdeni egy új szokást mennyivel könnyebb, mint fenntartani azt. Az első hetekben még izgalmas eljárni az edzésekre a vadonatúj sportfelszerelésben.

#motiváció #egészség #mozgás #táplálkozás

Vajon Freudnak igaza volt? Olyan férfit keresünk, mint az apánk, vagy olyan nőt, mint az anyánk? Amit otthon látunk, azt később mi is úgy fogjuk csinálni, vagy esetleg a genetika befolyásol a párválasztásban?

#párkapcsolat #családiminták #homogámia

A nemekhez kötődő elvárások kialakulása gyermekkorra tehető, melyben a családi szocializáció és az oktatás mellett a játékok és a gyermekkönyvek is kiemelt szerepet kapnak.

#fejlődéspszichológia #nemikategorizáció #nemisztereotípia

Az emberi kapcsolatainkra, szociális működésünkre nagy hatással van kötődési stílusunk, mely a kora gyermekkor szülő-gyermek kapcsolatából származik.

#adoptálás #kötődésistílusok #örökbefogadás

Szörnyű tragédia: Bejrútban óriási erejű robbanás pusztította el a város nagy részét.

#Bejrút #robbanás #robbantás

Élete során számtalan olyan döntési helyzetbe kerül az ember, amikor nincs egyetlen helyes út – több választási lehetőség áll rendelkezésre, amelyek gyakran konfliktusba is keverednek egymással.

#döntéshozatal #kognitív torzítások #érzelmek #választás

Ha arra kérnénk, sorolja fel az Ön által legfontosabbnak tartott tíz magyar személyt, kik kapnának helyet ezen az elit listán?

#magyar történelem #történelempszichológia #ma vs régen

Az egészséges tökéletességre törekvés a kiemelkedő teljesítmény záloga, ám kétélű fegyverré válhat.

#perfekcionizmus #gyermek #teljesítmény

A tudat szétesésének vizsgálata az elmúlt években fokozott figyelmet kapott a pszichológiai kutatásokban. Fontos tudnunk, hogy – többek között – ezeket a zavarokat valamilyen trauma váltja ki.

#trauma #disszociáció #disszociatív zavarok

A koronavírus-járvány sok nehézséget hozott magával, ezek egy része közvetlen és gyakorlati, más negatív hatások pedig közvetettek.

#evészavar #karantén #negatív testkép

Magyar olimpikonok reakcióit vizsgáltuk meg.

#sportpszichológia #Tokió2020 #Olimpia

Egy negatív önértékelésű emberre jellemző, hogy nehezen veszi észre magában a jó tulajdonságokat, nehéz pozitívan értékelnie és pozitív érzelmeket táplálnia önmaga iránt. A negatív önértékelés pedig számos területre hatással lehet.

#önértékelés #szülői bánásmód #nevelés

Ahogy Audrey Hepburn mondta, hogy „Párizs mindig jó ötlet”, mi azt mondjuk, hogy a Harry Potter könyvekkel foglalkozni, de főleg olvasni azokat, mindig jó ötlet…

#empátia #kitartás #HarryPotter

Az izoláció világszinten jelenik meg: a legkülönbözőbb társadalmakban is hasonló érzésekkel küzdenek embertársaink. A járvány, így annak szimbóluma, a védőmaszk, két részre osztotta életünket: én és mások.

#COVID-19 #katasztrófapszichológia #magány

A serdülőkor a krízisek, problémák időszaka, ám ez a periódus a kelleténél is kritikusabbnak bizonyulhat abban az esetben, ha a gyermek nem részesül megfelelő nevelésben.

#serdülőkor #nevelési stílus #kábítószerhasználat

Életünkben van, hogy nem a történéseket kell megváltoztatni, hanem a hozzáállásunkat.

#mindfulness #tudatosjelenlét #kognitívtorzítások

Rohanó világunkban egyre nagyobb teret hódít a slow life és a mindfulness mozgalom. Ha őszinték vagyunk, valóban gyakran távolodunk el a jelen pillanattól és egyszerre húsz dolgot próbálunk fejben tartani…

#mentálisegészség #mindfulness #tudatosjelenlét

Gyakran hallja az ember, hogy a meleg időjárás és a napfény pozitív hatást gyakorol mind a testi, mind a lelki folyamatainkra.

#napfény #pozitivitás #életenergia

A mindennapi életünk során a ránk nehezedő nyomás által sokkal feszültebbek vagyunk. A munkahelyi és otthoni stressz, a párkapcsolati vihar átjár minket. Azonban talán nem is gondoljuk, hogy ez az állapota gyerekekre is hatással van és ők is a részesei…

#gyermek #feszültség #coping

Sokszor megfordult már a fejemben a kérdés, hogyha eddig arra vágytam, hogy otthon lehessek, ne kelljen mennem sehova, akkor mégis miért olyan fojtogató az önkéntes karantén?

#koronavírus #social distancing #maradjotthon

A humor és a nevetés univerzális, ösztönös és emberi, a világ minden kultúrájában, minden életkorban és minden társas kapcsolatunkban jelen lehet, jelen van. Kellemes élmény – amelyet mindenki megtapasztalt már.

#humor #vicc #áprilisbolondja

Az alábbi írás egy keveset emlegetett, de annál fontosabb területről és a benne dolgozókról mutat be egy kis szeletet.

#gyermekvédelem #stressz #reziliencia

Létezik apai ösztön? Mikor kezdődik az apa-gyermek kapcsolat? Egyáltalán mitől leszek jó apa?” – Cikkünkben az apává válás tényezőit járjuk körül.

#család #gyermekvállalás #apaság

A jelenlegi vírusjárvány óta legtöbbünk életében jelentős változás állt be.

#koronavírus #homeoffice #otthonimunka

Páratlan személyiség”. Olyan valaki, aki tetszetős vagy érdekes módon különbözik másoktól…

#eredeti #nonkonformista #kreativitás

A társas lazsálás jelenségét régóta vizsgálják a kutatók. Úgy tartja a mondás, hogy „Sok kéz, hamar kész”, ám a sok kézzel sokszor csak a baj van…

#társas lazsálás #home office #csapatmunka

A mai világban számtalan helyről zúdulhat ránk az egyre több és több információ, ezt nevezzük információs túlterhelésnek. Kiváltképp érezhetjük a hatását most, a világjárvány miatt kialakult veszélyhelyzetben.

#információáradat #információs túlterhelés #koronavírus

Kijárási tilalom, karantén, készletfelhalmozás, pánik. A mi generációnk csak a szülők, nagyszülők elbeszéléseiből ismer hasonló történeteket. De tényleg nem voltunk még olyan helyzetben, mint a mostani?

#koronavírus #recesszió #gazdaság

A krízisben elkezdődik a személyiség egységének felbomlása és ez akár önpusztító folyamatokhoz is vezethet. Azonban ez a stresszel teli élethelyzet nem csak negatív hatással bír…

#krízis #társadalmi krízis #megküzdés

„A koronavírus valójában egy biológiai fegyver, amit Kína állított elő, mégpedig úgy, hogy a receptjét előbb ellopta Kanadától.”

#összeesküvés #konspirációk #koronavírus

Itt van egy elmélet, egy játék tehenekkel, ami ősibb a COVID-19-nél, azonban kiválóan mintázza a helyzetet az egyén és a társadalom kapcsolatáról.

#közlegelők tragédiája #játékelmélet #staythefuckhome

“Üres polcok a bevásárlóközpontokban…”

#panic-buying #coronavirus #fogyasztói pszichológia

“Naponta találkozunk mémekkel, de mik is ezek a virtuális tartalmak?”

#mém #stressz #megküzdés

“A napokban nehéz úgy felmenni a világhálóra, hogy a koronavírus téma szembe ne jöjjön…”

#introverzió #koronavírus #megküzdés

“Ikea-effektus: egy kognitív zavar, amelynek hatására a fogyasztók aránytalanul magasra értékelnek egy olyan terméket, aminek a készítésében - legalább részben – aktívan részt vettek, olyan termékekhez képest, amelyeket, még ha azonosak is, de más készített el.”

#ikea-effektus #ikea-hatás #flow

Soha többé nem szabad Kínából rendelni semmit. Lőttek a Wish-nek. Be fog dőlni a tőzsde. Az arcmaszk sem ér ellene semmit.”

#koronavírus #döntéspszichológia #kontroll

„Mért nem tesz az Isten most csudát?/ Változtatná borrá a Tiszát,/ Hadd lehetnék én meg a Duna,/ Hogy a Tisza belém omlana!”

#alkohol #alkoholkultúra #laposüveg

“Milyen az, amikor a kevesebb több?”
Művészet-e az, amit látok?”

#minimalizmus #életmód #selejtezés

“Egyedül lenni a social media világában nem egyszerű feladat. Folyamatosan össze vagyunk kötve másokkal, ha szeretnénk, ha nem.”

#önismeret #boldogság #egyedüllét