Maradjanak otthon a tehenek is!

A közlegelők mai tragédiája

Szerző: Szabó Kristóf, 2020.03.20.

 
1. kép: Pexels.com

1. kép: Pexels.com

 

Újabban sokat foglalkozunk a koronavírussal. Tudjuk. Itt van egy elmélet, egy játék tehenekkel, ami ősibb a COVID-19-nél, azonban kiválóan mintázza a helyzetet az egyén és a társadalom kapcsolatáról. Gondolkodjunk mi is együtt, majd cselekedjünk közösen!

 

A közlegelők tragédiája

A fejezet címében szereplő érdekes kifejezés egy társadalmi dilemmát mutat be. A felvázolt kérdéses helyzet sok esetben csapdává válik: akkor történik ez meg, ha az egyén az önös érdekeit hajszolja, mit sem törődve a közösséggel, a közjóval. Azt az egocentrikus hozzáállást nevezi a játékelméleti szakirodalom az „önzés szabadságának”, amikor kvázi szabadon és a következmények fullasztó súlyától mentesen döntünk a magunk javára – ítélve ezzel a társadalom többi részét szenvedésre. Ismerős a logikai eszmefuttatás? Találkozhatunk vele rendszeresen a környezetvédelem és a klímavészhelyzet érvrendszerében hasonló jellegű gondolatok esetében: „Ha mindenki csak egy kicsit odafigyelne arra, hogyan él, mindenkinek jobb lenne az élete”. Másrészt ez a dilemma Garett Hardin 1968-as The Tragedy of the Commons című, sokat idézett cikkének alapvetése.

 

Mi a helyzet a tehenekkel?

Az eredeti cikk felvázolja előttünk egy gyönyörű, brit legelő képét: hatalmas fűtenger, amerre a szem ellát, kék ég és egészen pontosan 10 (tíz) tehén. Hétágra süt a Nap és sehol egy felhő…

Sokaknak most a gimnáziumi matematika órák logikai feladatai jutnak majd eszükbe. Adva van:

  • 10 gazda,

  • 1 tehén (gazdánként),

  • 10 liter tej (tehenenként).

Megjelenik az égen az első felhő: az egyik gazda nagy bőszen gondol egyet és kihajtja még egy tehenét a rétre. Így már 11 tehén legel. Kétségkívül nem sokkal több, mint a 10, de akkor is: egy tehénnek már kevesebb mennyiségű fű jut így. Az általuk adott tej is kevesebb lesz, az egyszerűség kedvéért legyen 9 liter tehenenként. Jelenleg egy valaki jár jól: a gazda, akinek két tehene van a legelőn, 9 liter tejjel pro (tehén)kopf, ami összesen 18 liter tej.

Ezt látja az egyik szomszéd gazda is, aki szintén felbuzdul és kihajt egy második tehenet a mezőre. Ekkor még kevesebb fű jut a jószágoknak, még kevesebb tejet adnak – csupán 8 - 8 litert. A két tehenesek még így is nyerésben vannak.

A többi gazda is észreveszi, hogy jobban jár, ha kettő tehenet tart a legelőn, így ki is hajtanak sorra egy másodikat. Gyűlnek az égen a gomolyfelhők…

Ez egészen addig nyereséges, amíg a hatodik gazda is kihajtja a második állatot a rétre, ekkor ugyanis átbillen a mérleg: a kezdeti 10 liter/ tehén mennyiségnél kevesebbet tud csak kitermelni a fejenként két tehén a mohó gazdáknak.

Amikor a nyolcadik gazda hajtja ki a második tehenet, összesen 4 – 4 liter tejed ad már csak a két tehén – emlékeztetőül, 10 liter / 1 tehéntől indultunk. Itt van az a pont, ahol a 9. gazda már semmit sem nyer egy újabb tehén kihajtásával. És a Nap sem süt már…

Az érdekesség, hogy a szabad szemmel is jól látható veszteségek ellenére, ha egy gazda visszavon egy tehenet a legelőről, egyedül ő veszítene vele, a többiek nyernek. Ezért senki sem hoz haza tehenet a rétről.

 
1. táblázat: A játszma valódi számai. A fordit.hu adatai alapján saját szerkesztés.

1. táblázat: A játszma valódi számai. A fordit.hu adatai alapján saját szerkesztés.

2. kép: Marabu

2. kép: Marabu

 

A közjóra törekvés szelleme

Ha adott egy közlegelő, legyen az bármi is igazából, csak addig szolgálja, látja el, ad értéket a közösségnek, amíg annak tagjai a közös megegyezéssel hozott szabályokat maradéktalanul betartják – ezért népszerű példa a fenti a környezetvédelemben.

Onnantól, hogy egy szereplő megszegi a közös szabályokat és dezertál a saját haszna érdekében, nem az a kérdés, hogy más is megteszi-e, hanem, hogy mikor történik ez meg. Habár az első pár szabályszegés nem sérti nagymértékben a közérdeket, a sokadik zendülő már maradandó, esetleg visszafordíthatatlan károkat okoz ebben a mohó algoritmusban. Egyéni szemszögből érthető, hogy az ember a saját érdekeit nézi, éppen ezért vannak a társadalmunk közösségi szabályai, mindenkire vonatkozó normái.

Fából vaskarika ez: a csak és kizárólag a közvetlen érdekeit szem előtt tartó, a közösségbe tartozó egyén önmagának árt. És a társainak is.


3. kép: Pexels.com

3. kép: Pexels.com

Hogy jöttek ide a tehenek?

Maradjon. Otthon. Aki. Teheti. A tehenek is.

Egy ilyen méretű egészségügyi válságban, mint a mostani is, nem elég, ha 10-ből csak 6-an vállalunk felelősséget – ha utána újra, mind együtt szeretnénk kimenni. Ez a mi közlegelőnk!

Aki további infókat szeretne hallani a közlegelők tragédiájáról, annak ajánljuk figyelmébe az alábbi videót – egészen másik állatfaj van a középpontban.

 
 
 

Keresőszavak: közlegelők tragédiája, társadalmi csapdák, játékelmélet, koronavírus, covid-19, #staythefuckhome

 

Források:

  1. Bálint, A. (2016). Szabadúszó fordító fogolyként és szabadlábon. Fordit.hu. URL: https://www.fordit.hu/cikkek/2016-12-14-szabaduszo-fordito-fogolykent-es-szabadlabon/ (hozzáférve: 2020.03.19.).

  2. Hardin, G. (1968). The tragedy of the commons. Science, 162 (3859), 1243-1248.

  3. Hankiss, E. (1979). Társadalmi csapdák. Magvető.

  4. Wireless Philosophy (2015). PHILOSOPHY - Rational Choice Theory: Tragedy of the Commons. URL: https://www.youtube.com/watch?v=lj_gLquca7Q (hozzáférve: 2020.03.19.).

 

A képek forrásai:

  1. https://www.pexels.com/hu-hu/ (hozzáférve: 2020.03.19.)

  2. Marabu (hozzáférve: 2020.03.19.)