Homo erectus –> Homo sapiens
–> Homo fisz

Avagy a home office lélektana

                          Szerző: Keresztesi Ágnes, 2020.03.23.

 
1. kép: Pexels.com

1. kép: Pexels.com

 

A jelenlegi vírusjárvány óta legtöbbünk életében jelentős változás állt be: a mindennapjaink különböző színterei áthelyeződtek az otthonunkba. Az eddig főleg nyugalomra és visszavonulásra fenntartott falak most új szerepet kaptak, itt zajlik leginkább párhuzamosan a munkavégzés, a tanulás, vizsgázás, gyereknevelés vagy akár a tanítás, nem megfeledkezve az eddigi otthoni teendőkről sem. Mindannyian egy új élethelyzetben próbáljuk meg menedzselni az életünket: ez pedig a home office.

 

Mi a home office általános megítélése?

Amióta elég egy laptop és egy telefon az otthoni munkavégzéshez vagy tanuláshoz, egyre jobban elterjedt a home office (otthonról végzett munka) jelensége. Ám sokan vitatják hatékonyságát. Nicholas Bloom, a Stanfordi Egyetem professzora 2015-ös kutatása alapján bebizonyította, hogy azok a munkavállalók, akik otthonról dolgoznak, 13%-kal jobb teljesítményt produkálnak, mint azok, akik kötelezően csak az irodájukból végezhetik munkájukat.

 
2. kép: KSH.hu

2. kép: KSH.hu

 

A KSH 2018-as adatai szerint akiknek már korábban volt lehetőségük élni a home office-szal, pozitívabban értékelték a hatásait, mint azok, akiknek eddig nem adatott meg ez az élmény.

A COVID-19 koronavírus elterjedése óta a legtöbb magyarországi kis és nagy, multinacionális és hazai vállalatok több, mint a felénél már bevezették a kötelező, határozatlan ideig tartó home office-t. Ennek eredményeként számtalan cikk született a hatékony otthoni munkavégzésről. Ezekben a közleményekben többnyire hasznos praktikákat találhatunk olyanoktól, akik már régóta dolgoznak otthonról. Általában hasonló tanácsokat olvashatunk, amikben egy közös vonás van: Mindegyik rendelkezik pszichológiai háttérrel.

Nézzük meg, hogy mi is állhat a tippek hátterében!

 

Tipp No.1: Kapcsoljátok be a videó funkciót meeting közben!

Kiesve a korlátozó irodai légkörből, a kollégák nélkül töltött ebédszünetekben hamar érzékelni lehet az izoláció jeleit. Otthonról dolgozva limitáltak a lehetőségeink, hogy kapcsolatot teremtsünk barátainkkal, kollégáinkkal, ezért érdemes kipróbálni minden olyan funkciót, amivel kapcsolódhatunk egymáshoz. Honnan ered ez a szükséglet, hogy tartsuk a kapcsolatot ismerőseinkkel?

Az eredeti ötszintes Maslow-féle piramis a különböző motivációkat rendezi hierarchiába (Maslow, 1988). Ezek a szükségletek az egyszerű, fiziológiai igényektől egészen a komplex pszichés igényekig terjedhetnek. Maslow elméletében a valahová tartozás motivációja a harmadik helyen áll és akkor lép működésbe, ha a fiziológiai és biztonság iránti igényünk kielégült.

A tipp célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy ismerőseink virtuális jelenlétével fenntarthatjuk magunkban a valahová tartozás érzetét.

 
3. kép: Webzegezis.hu

3. kép: Webzegezis.hu

 

Tipp No.2: Tartsátok meg a szokásaitokat, rituáléitokat!

A közös ebéd utáni kávészünet, reggeli a csapattal heti egyszer, a közös projekteken való együttműködés vagy a pénteki kollektív számítógépkikapcsolás, mind közösen kialakított szokásnak számít már. Ezek a közös rituáléink formálnak minket közösséggé, alakítanak bennünket csoporttá.

A csoporttagságunkkal kapcsolatos tudásunkat aktiválhatják közvetlen emlékeztetők, mint például más csoporttagok közvetlen jelenléte (Billig, Tajfel, 1973.). Csapatmunka által jobb teljesítmény érhető el, mint egyéni szinten. Ám egy közösséghez tartozni azért is fontos, mert az adott csoporthoz való tartozás beleépül az énképünkbe is, befolyásolja, hogy miként tekintünk önmagunkra, (Billig, Tajfel, 1973.) tehát köze van ahhoz, hogy hogyan észleljük önmagunkat. Ha megőrizzük a hagyományokat az otthon töltött mindennapok során, erősödik a csoporttagság érzete, így online is képesek lehetünk ápolni a kapcsolatainkat.  Jelen helyzetben csupán a virtuális jelenlétre számíthatunk, de ez nem jelenti azt, hogy ne tarthatnánk meg közös szokásainkat!

 

Tipp No.3: Tervezd meg a napod!

Kelj fel minden reggel a megszokott időben; tarts szünetet akkor, amikor a munkahelyeden is tartanál; írj listát a teendőidről; tervezd meg, hogy mit fogsz enni…

Sokan találkozhattunk különböző cikkekben az előbbi ajánlásokkal, de milyen pszichológiai tényező állhat mögöttük?

Életünk egyik fő motívuma a kontroll, (mastery) érzete. A helyzetek uralására való törekvés önmagunk és a körülöttünk lévő világ megértésére vonatkozik, továbbá arra, hogy e megértést az események kontrollálására használjuk (Bateson, J. E. G., 2000). Jelenleg azonban nincs lehetőségünk úgy alakítani a mindennapjainkat, mint a koronavírus járvány kitörése előtt tehettük, ezért sokan érezhetjük úgy, hogy elveszítettük a kontrollt az életünk felett.

A tipp lényege, hogy otthonainkba visszavonulva se érezzük úgy, hogy kicsúszott volna a kezünkből az irányítás, diktáljuk saját magunk számára az ütemet!

 

Tipp No.4: Úgy öltözködj, mintha munkába mennél!

Reggelente mindkét nem képviselőitől jó néhány értékes percet vett el a készülődés munkába menet előtt. Ám számos cikk buzdít arra minket, hogy ne változtassunk ezen a szokáson, akármennyire is kecsegtető pizsamában kávét kortyolgatva böngészni az emaileket.

Az önértékelés viszonylag stabil, vonásszerű jellemző, mely nagyban összefügg a korral és nemmel (Rosenberg, 1965), viszont az otthon töltött napok végtelenített változatában hamar el lehet veszíteni az időérzéket. Ilyenkor ritkábban mosunk hajat, már ki se csinosítjuk magunkat, esetleg ugyanabban a melegítőben ülünk egész nap.

A tipp célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy ne felejtsünk el önmagunkkal is törődni az otthoni bezárkózás következtében, mert az elhanyagoltság hatással lehet az önértékelésünkre is.

 

Tipp No.5: Különítsd el a munka és az élet egyéb tevékenységéhez kapcsolódó területeket!

Bizonyára nehéz lehet mindenkinek most egyik tevékenységből átváltani a másikba, ha kimarad a reggeli oda út és a hazafelé döcögés a dugóban vagy a tömegközlekedésen. Sokszor szidjuk és időpazarlásnak éljük meg a közlekedéssel elvesztegetett napi egy-két órát, ám ez egy dologban rendkívül hasznos az életünkben: keretet ad a tevékenységeinknek, szétválasztja a nem összetartozó elemeket.

Amikor egy tevékenységet végzünk, általában elmerülünk benne, legyen szó olvasásról, főzésről vagy akár a munkánkról is. Csíkszentmihályi Mihály ezt az élményt flow-nak, vagyis áramlatnak keresztelte el (1991). Ezt az élményt akkor érhetjük el, amikor annyira feloldódunk egy tevékenységben, hogy minden más eltörpül mellette, az élmény maga lesz olyan élvezetes, hogy a tevékenységet bármi áron folytatni akarjuk, pusztán magáért.

Otthonról dolgozva könnyebben tudunk váltani a kötelező teendőink és a házimunka között, mivel a legtöbb esetben csak fel kell állni az asztaltól és kiteregetni vagy előkészíteni a vacsorát. Főleg családtagjainkkal, szeretteinkkel körülvéve könnyen elveszítjük a figyelmünket, nem tudunk annyira elmerülni az adott tevékenységünkben, melyben eddig könnyen bele tudtunk feledkezni.

Ezért érdemes határt húzni a munkaidő és az otthoni feladatok között, hogy valamennyi tevékenységet a lehető legteljesebben éljük meg!

 

Mit tanulhatunk a hosszútávú otthoni munkavégzésből?

Számtalan kihívással teli nap van mögöttünk, amelyeknek egyelőre nem látjuk a végét. Kétségbeesünk, felhalmozunk, magunkba zárkózunk és keressük a tippeket, tanácsokat, hogy mégis miként viselhetnénk el a határozatlan ideig tartó korlátozásokat. Amit ma még nem tudunk, az az lehet, hogy mennyi mindent tanulunk az otthoni létből. Időgazdálkodást, a saját határainkat, a kontroll érzetét, ha magunknak tűzzük ki a feladatokat és sikeresen megbirkózunk az akadályokkal, vagy éppen empátiát és megértést önmagunk és mások felé.

A negatív hatásokkal együtt jár egy lehetőség is: az, hogy átgondoljuk a céljainkat, stratégiát alkossunk hosszú és rövid távra, tanuljunk és önmagunkba is fektessünk energiát!

 

Keresőszavak: koronavírus, home office, otthonimunka, karantén, munkavállaló, social distancing, maradjotthon, munkaerőpiac

 

Források:

  1. Csíkszentmihályi, M. (1991). Flow Az Áramlat, A tökéletes élmény pszichológiája, Akadémiai Kiadó, Budapest

  2. Bateson, J. E. G. (2000): Perceived control and the service experience. in: Swartz, T. A. - Iacobucci D.(eds.): (2000): Handbook of services marketing and management. Thousand Oaks, CA: Sage Publications, Inc., 127-144. o.

  3. Billig, M., Tajfel, H. (1973) Social categorization and similarity in intergroup behaviour, European Juornal of Social Psychology, 3(1), 27-52, Billig, M., & Tajfel, H. (1973). Social categorization and similarity in intergroup behaviour. European Journal of Social Psychology, 3(1), 27–52. doi:10.1002/ejsp.2420030103 

  4. Bloom, N. & Robert, J., (2015) A Working From Home Experiment Shows High Performers Like It Better, Harvard Business Review

  5. Glass, R., J., Glass, L., M., Beyer, W., E. & Min, H., J., (2006). Targeted Social Distancing Designs for Pandemic Influenza, Emerging Infectious Diseases, 12(11), 1671-1681, DOI: 10.3201/eid1211.060255

  6. Hill, E., J., Ferris, M. & Martinson, V., (2003). Does It Matter Where You Work? A Comparison of How Three Work Venues (Traditional Office, Virtual Office and Home Office) Influence Aspects of Work and Personal/Family Life, Journual of Vocational Behavior 63(2)2020-241, DOI: 10.1016/S0001-8791(03)00042-3

  7. https://www.hrportal.hu/hr/derult-egbol-tavmunka---10-tipp-a-
    home-office-hoz-20200318.html
    (hozzáférve: 2020.03.23)

  8. http://hrpwr.hu/aktualis/cikk/51_okos_tipp__hogy_hatekonyabb_legyen_az_otthoni_
    munkavegzes
    (hozzáférve: 2020.03.23)

  9. http://hrpwr.hu/fejlodes/cikk/10_jo_tanacs_home_office_hoz_17_evnyi_tapasztalat_alapjan (hozzáférve: 2020.03.23)

  10. Maslow, A. H. (1988): Elmélet az emberi motivációról. In: Oláh Attila – Pléh Csaba (szerk.): Szöveggyűjtemény az általános és a személyiségpszichológiához. Tankönyvkiadó, Budapest. 373-392.

  11. Mérő, L., (2010). Az érzelmek logikája, Tercium Kiadó, Budapest

  12. https://www.penzcentrum.hu/karrier/5-tipp-hogy-ne-legyen-teljes-katasztrofa-a-kenyszer-home-office-a-munkad-mulhat-rajta.1090439.html (hozzáférve: 2020.03.23)

  13. Rosenberg, M., (1965). Society and the adolescent self-image. Princeton, NJ: Princeton University Press

  14. Smith, E., R., Mackie, D., M. & Claypool, H., M., (2015) Szociálpszichológia, ELTE Eötvös Kiadó, Budapest

  15. https://wmn.hu/wmn-life/52442-zuhanyozz-le-es-oltozz-fel--avagy-hogyan-erdemes-belevagni-a-home-office-ba (hozzáférve: 2020.03.23)

 

A képek forrásai:

  1. https://pexels.com/ (hozzáférve: 2020.03.23)

  2. http://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/munkerohelyz/tavmunka/index.html
    #96ezrendolgoznakbdquohomeofficerdquokeretben
    (hozzáférve: 2020.03.21)

  3. http://webzegezis.hu/2016/08/az-emberi-let-szuksegleteinek-hierarchiaja-
    kereszteny-szemmel/
    (hozzáférve: 2020.03.23)